Chcete se přidat k těm, kteří používají k záchraně srnčat rychlou a spolehlivou moderní metodu? Pachový ohradník proti srnčatům je netoxický, účinný a v přírodě zcela rozložitelný. Díky pachové látce imitující přirozeného predátora zůstanou traviny určené k senoseči nedotčené a srnčata v bezpečí.
Jak pachový ohradník na srnčata funguje
Tento pachový ohradník odrazuje srny pomocí pachu imitujícího predátora od kladení mláďat do travnatých ploch určených k senoseči. Pach se do okolí uvolňuje za pomoci UV záření působícího na nosič pachového ohradníku BIO10, který je napuštěný pachovým koncentrátem, přičemž nosič i koncentrát jsou ekologické a zcela biodegradabilní. Nemusíte se tak bát o zdraví srnek ani kontaminaci travin určených k senoseči.
- je zcela biodegradabilní
- staví se zodpovědně k přírodě
- šetří čas i náklady během senoseče
- nekontaminuje traviny určené k senoseči
- zvířatům neubližuje ani je zbytečně nestresuje
- zajistí přežití i slabším kusům, které by jinak nebyly pro přesun dostatečně silné
Pachový ohradník jako prevence i rychlá záchrana srnčat těsně před senosečí
Při instalaci pachového ohradníku proti srnčatům na travní porosty a pole s jetelem a vojtěškou rozlišujeme dle časových možností dva způsoby aplikace – metodu prevence a metodu rychlé akce.
Metoda prevence se provádí vždy do 15. dubna daného roku, kdy srny hledají vhodná místa ke kladení srnčat, a provádí se postupným zapachováním travních porostů a polí s jetelem a vojtěškou podle předem stanoveného plánu. Při instalaci pachové ohrady se postupuje vždy od středu pozemku směrem k jeho krajům, aby se zabránilo případnému uvěznění zvěře. Pomocí dronu se do 30. května zapachovaná plocha zkontroluje.
Metoda rychlé akce se provádí minimálně tři dny před začátkem senoseče, aby měla srna dostatek času pro odvedení mláděte. Koncentrát pachové látky se aplikuje přímo na zem, což sice šetří náklady za nosiče pachové látky, ale zvyšuje náklady na dostatečné personální zajištění v podobě myslivců a případných dobrovolníků k vynášení srnčat, které nejsou ještě dostatečně mobilní k samostatnému přesunu. V případě špatného počasí a odložení senoseče je potřeba celý postup zopakovat.
Po každé senoseči se vypracovávají statistiky, které slouží k dalšímu zdokonalování účinnosti této neinvazivní metody na ochranu srnčat.